Read Sedmilhářky by Liane Moriarty Free Online


Ebook Sedmilhářky by Liane Moriarty read! Book Title: Sedmilhářky
The author of the book: Liane Moriarty
Format files: PDF
The size of the: 32.48 MB
City - Country: No data
Loaded: 2171 times
Reader ratings: 5.3
Edition: Ikar
Date of issue: 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:



Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi.

Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery.

Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití.

Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii.

Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.


Download Sedmilhářky PDF Sedmilhářky PDF
Download Sedmilhářky ERUB Sedmilhářky PDF
Download Sedmilhářky DOC Sedmilhářky PDF
Download Sedmilhářky TXT Sedmilhářky PDF



Read information about the author

Ebook Sedmilhářky read Online! Liane Moriarty is the Australian author of six internationally best-selling novels, Three Wishes, The Last Anniversary, What Alice Forgot, The Hypnotist's Love Story and the number 1 New York Times bestsellers, The Husband's Secret and Big Little Lies.

Her breakout novel The Husband's Secret sold over three million copies worldwide, was a number 1 UK bestseller, an Amazon Best Book of 2013 and has been translated into over 40 languages. It spent over a year on the New York Times bestseller list. CBS Films has acquired the film rights.

With the launch of Big Little Lies, Liane became the first Australian author to have a novel debut at number one on the New York Times bestseller list. An HBO series based on Big Little Lies is currently in production, starring Nicole Kidman and Reese Witherspoon.

Writing as L.M. Moriarty, Liane has also written a children's book series, The Petrifying Problem with Princess Petronella, The Shocking Trouble on the Planet of Shobble and The Wicked War on the Planet of Whimsy.

Liane lives in Sydney with her husband, son and daughter. Her new novel, Truly Madly Guilty, will be released in July 2016.



Reviews of the Sedmilhářky


THEO

A wonderful book, like all the works of this author.

FINLEY

Contradictory. On the one hand, it pulls in and on the other ...

VIOLET

After this book, I look at the world with different eyes!

MUHAMMAD

An interesting book that says more than you can fit

EVIE

Why do they ask for a phone?




Add a comment




Download EBOOK Sedmilhářky by Liane Moriarty Online free

PDF: sedmilhky.pdf Sedmilhářky PDF
ERUB: sedmilhky.epub Sedmilhářky ERUB
DOC: sedmilhky.doc Sedmilhářky DOC
TXT: sedmilhky.txt Sedmilhářky TXT