Read İpek ve Bakır by Tomris Uyar Free Online


Ebook İpek ve Bakır by Tomris Uyar read! Book Title: İpek ve Bakır
The author of the book: Tomris Uyar
Format files: PDF
The size of the: 36.43 MB
City - Country: No data
Loaded: 2479 times
Reader ratings: 6.8
Edition: Yapı Kredi Yayınları
Date of issue: 2002
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:Ayrıntıların usta yazarı Tomris Uyar bütün yapıtlarıyla Yapı Kredi Yayınları'nda... Türk edebiyatında, duyarlılığı ve farklı yaklaşım biçimiyle kendine özgü bir yer edinen Tomris Uyar'ın, 1965-1970 yılları arasında yazdığı on yedi öyküden oluşan İpek ve Bakır adlı ilk kitabı Yapı Kredi Yayınları'nca yayımlandı. Kitaptaki öyküleri yıllar sonra yeniden okuduğunda o günlerin Tomris Uyar'ına, "Sürekli alabora olarak kötü şaşırtmacalar veren bir dil ortamında, bir kültürsüzlük kargaşasında yaşayacağını, toplumun sancılarına bir yurttaş kimliğiyle asla kayıtsız kalamayacağın için bireysel fantezilerinde bile toplumsal gerçeklikten kaçmayacağını, bu yüzden yazar-kanatlarını yeterince kullanamayacağını ve bundan da asla pişmanlık duymayacağını nerden biliyordun? Kırılganlığı ve soyluluğu simgeleyen 'ipek'e artık uzakken; inandığın dayanıklı ve kullanışlı estetiği simgeleyen 'bakır'ların çoğunu elden çıkarmışken?" diye soran yazar, bir bakıma öyküsüyle de sürekli bir hesaplaşma içinde olduğunun altını çiziyor. Öykülerinde bir çocuğun yalın dünyasına, ihtiyar bir kadının yalnızlığına, evde kalmış bir kızın kırgınlığına, gösterişli düğünlere şiirsel bir dille sokulmasının altında yatan nedense hep aynı: Kimsenin "İpek"ten ve "Bakır"dan yoksun kalmamasını sağlamak...


Download İpek ve Bakır PDF İpek ve Bakır PDF
Download İpek ve Bakır ERUB İpek ve Bakır PDF
Download İpek ve Bakır DOC İpek ve Bakır PDF
Download İpek ve Bakır TXT İpek ve Bakır PDFRead information about the author

Ebook İpek ve Bakır read Online! Türk öykü yazarı ve çevirmen. İngiliz Kız Ortaokulu'nda, şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde eğitim gördü (1961). İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne bağlı Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi (1963).

Papirüs dergisi kurucularından olan Uyar’ın deneme, eleştiri ve kitap tanıtma yazıları Yeni Dergi, Soyut, Varlık gibi dönemin belli başlı dergilerinde yayımlandı. On öykü derlemesinden Yürekte Bukağı ile 1979, Yaza Yolculuk ile 1986 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. 60’ı aşkın çevirisi kitaplaşan Uyar’ın günlükleri, “Gündökümü” genel başlığı altında, yayımlandı. Yürekte Bukağı ve Yaza Yolculuk öykü kitapları ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı aldı.

Tomris Uyar, şair Turgut Uyar ile evlidir ve Hayri Turgut Uyar isimli, İTÜ'de öğretim görevlisi bir oğulları vardır. 2003 yılında kanser nedeniyle vefat eden yazarın kabri Zincirlikuyu Mezarlığı'ndadır.


Reviews of the İpek ve Bakır


FREDDIE

This book changed my life!

OWEN

Why is she out! It must be endless!

ISABELLA

Fun book for children and their parents

SEBASTIAN

He does not stop applaud author and his works.

ELIZABETH

Light fiction for Cloudy day
Add a comment
Download EBOOK İpek ve Bakır by Tomris Uyar Online free

PDF: pek-ve-bakr.pdf İpek ve Bakır PDF
ERUB: pek-ve-bakr.epub İpek ve Bakır ERUB
DOC: pek-ve-bakr.doc İpek ve Bakır DOC
TXT: pek-ve-bakr.txt İpek ve Bakır TXT